Jerzy Woy-Wojciechowski

Po otrzymaniu dyplomu na Wydziale Lekarskim AM w Warszawie uzyskał specjalizację z ortopedii i chirurgii urazowej w klinice prof. Adama Grucy. Będąc stypendystą PAN pracował w klinice chirurgicznej u prof. Jana Nielubowicza i Zakładzie Radiologii prof. Witolda Zawadowskiego. Jako piąty lekarz w kraju uzyskał specjalizację II stopnia z medycyny nuklearnej i tej dziedzinie poświęcił swą dalszą pracę, wdrażając jako pierwszy w Polsce badania kości za pomocą radioizotopów. W 1967 r. uzyskał tytuł doktora medycyny, w 1974 r. doktora habilitowanego, a w 1991 r. profesora.

Jest autorem i współautorem ok. 130 prac naukowych oraz blisko 500 artykułów prasowych o zdrowiu. Laureat dwóch nagród naukowych ministra zdrowia i nagrody im. Alfreda Jurzykowskiego (NY, 1996). Został powołany do Rady Zdrowia przez prezydenta RP Lecha Wałęsę. Był prezesem Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego (1975-1987) , a w 1987 został wybrany (w tajnym glosowaniu) prezesem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Pełniąc te funkcję do dnia dzisiejszego przyczynił się do reaktywacji izb lekarskich (1989) i utworzenia Domu Lekarza Seniora (1991).

Przez 5 lat był prezesem Polskiego Komitetu UNICEF, a przez dwie kadencje prezesem Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Współpracy Lekarzy. Członek wielu towarzystw naukowych (m. in Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej) i kolegiów redakcyjnych. Prezes Curtis Healthcare (1989-2004). Kawaler Medalu Gloria Medicinae (1991), odznaczony m. in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001). Współorganizator I Światowego Kongresu Polonii Medycznej i pomysłodawca Sejmiku Polskich Lekarzy (1991).

Jest autorem zbioru felietonów o zdrowiu pt. "Poczytanki zdrowotne", książek beletrystycznych "Którędy do Medycyny", „Opowieści lekarza” i książki wspomnieniowej o Teatrzyku Piosenki Lekarzy Eskulap "Śpiewający Konsyliarze", który za pośrednictwem Jana Wojewódki odbył trzykrotnie trasę koncertową w USA.

Jest kompozytorem około 200 piosenek m. in.: "Kormorany" (wykonawca Piotr Szczepanik), "Nie dotykaj gwiazd" (Sława Przybylska), "Jaka szkoda, że nie wcześniej" (Irena Santor), "Tylko nie pal" (Maryla Rodowicz), "Wyznania najcichsze" (Waldemar Kocon), "Weselny walc" (Ewa Śnieżanka), "Senza ritorno" (Jose Carreras). Autor muzyki filmowej (m. in. "Rok Franka W", "Ludzie w drodze", "Lato w Żabnie" reż. K. Karabasza, "Piata rano" rez. H. Bielicka) i teatralnej ("Fredro" reż. Z. Leśniak, Teatr Syrena). Pisał piosenki dla Teatrzyku Piosenki Lekarzy "Eskulap" i Kabaretu Marcina Wolskiego "60 minut na godzinę", z którym koncertował w USA i Kanadzie.

Wyróżniony wieloma dyplomami m. in. za pieśń "Tylko On" przez Jego Eminencję Ks. Kardynała Karola Wojtyłę (Sacrosong 1970) i przez Lecha Wałęsę (Gdańsk 1981). Jego sylwetka została zamieszczona wśród lekarzy z 67 krajów w albumie "Caring Physician of the World" wydanym przez Word Medical Association (2005).

Żona Alicja, filolog, autorka tekstów piosenek dla dzieci. Córki Ewelina, Patrycja, Dominika.